Hledání volných míst
Co znamenají jednotlivé formulace v inzerci volných míst

Co ve skutečnosti znamenají?

Hledáte-li práci, setkáte se s množstvím frekventovaně užívaných formulací, která však mají svůj zvláštní význam. Někdy jimi zaměstnavatel nemusí tento zvláštní význam sledovat, ale obvykle to tak je.Jde o dlouhodobě užívané formulace na pracovním trhu, kterými zaměstnavatel charakterizuje, co poptává. Při hledání práce je vhodné těmto formulacím plně rozumět a chápat, o jakou nabídku volného místa se v daném případě pravděpodobně jedná a co zaměstnavatel poptává (ale také co ve skutečnosti nabízí).

Fakticky vzato jde o čtení mezi řádky. Hledání nového zaměstnání znamená často desítky, stovky a někdy i tisíce přečtených inzerátů na volná místa. Takový inzerát je vlastně reklama na Vašeho potenciálního zaměstnavatele a prakticky každá reklama realitu méně či více vylepšuje. Právě proto je vhodné hledání práce uchopit poučeně a rozklíčovat si, co ve skutečnostii fráze v některých inzerátech zpravidla znamenají.

Honosný název nemusí znamenat dobrou pozici

V prvé řadě se jedná název příslušné volné pracovní pozice. Také vás rozčiluje, že se věci nenazývají pravými jmény? U pracovních pozic to platí dvojnásob. Pojmům jako Asistentka prodeje nebo Sales asistent je proto potřeba zpravidla rozumět ve smyslu prodavač/prodavačka. Také Logistic manager zní zaměstnavatelům lépe než skladník a Cleaning woman zase lépe než uklízečka. Slovem Merchandiser se pak často označuje doplňovač zboží např. v supermarketu.

Dalšími takovými názvy jsou Office manager, pod kterým je nutno možno rozumět jak šéfa oddělení o 20 lidech, tak i (jak to bývá zpravidla) pracovní pozici sekretářky, příp. recepční. Proto si u každého inzerátu na volné místo prostudujte velmi pečlivě kromě názvu i co má být náplní Vaší práce. A podle tohoto popisu se rozhodněte, zda na něj budete reagovat, ať předejte zklamání z toho, že Vám zaměstnavatelů ani neodpoví, příp. Si možné nedorozumění vysvětlíte až na pohovoru, kde už s tím budete mít zbytečnou ztrátu času.

„Balíček benefitů“

Benefity jsou slovo velmi často využívané u nabídky volných míst, ale dost často se nejedná o skutečné výhody, ale o způsob, jak Vás mít v práci v podstatě nonstop. Služební mobil se totiž obvykle nedá vypnout po skončení oficiální pracovní doby a služební notebook si můžete nakonec s sebou i na dovolenou. Na tyto benefity tedy nekoukejte vždy jen pozitivně, nenechte se zmást pozlátkem pěkného slova a buďte připraveni, co také můžete pod tímto benefitem nakonec získat.

U služebního auta nezapomeňte, že se Vám jeho hodnota může připočíst do základu daně, pokud ho budete moci používat i k soukromým účelům. Za benefity bez rizik hledejte spíše stravenky, poukázky na zboží, výuku angličtiny nebo možnosti homeoffice (občasná práce z domovu apod.). Ptejte se proto raději konkrétně, co v případě daného volného místa „balíček benefitů“ přesně znamená.

„Práce v mladém kolektivu“

Tato formulace zpravidla znamená, že se musíte připravit na to, že je-li vám přes čtyřicet, budete považováni za důchodce. A je-li Vám nad padesát, nabídka pro Vás pravděpodobně není.

V mnoha firmách není přirozené rozložení věkových skupin, kde se mladí učí od starších. Věk je v nich považován za kritérium bytí a nebytí, takže pokud nejste zrovna po škole, nemusíte být vhodným adeptem.

„Odolnost proti stresu“

Profesí bez stresu se dnes najde opravdu minimum, ale pokud jste před ní varováni už v nabídce, tak zpozorněte. Může to znamenat, že Vás čekají velmi krátké termíny splnění úkolů, přísné jednání nadřízených a finanční hodnocení na základě nesplnitelných kritérií.

„Příjemné pracovní prostředí poboček v obchodních centrech“

Za touto frází u inzerovaných volných pozic se může skrýt mnohé. Jak skutečný obchod, tak i stánek 2x1 metr bez jakéhokoli soukromí. To, co můžete vydržet jako hosteska den či dva v týdnu a jen, když chcete, se může v normálním pracovním poměru na 8 i víc hodin denně změnit na noční můru. Zjistěte si proto v tomto případě dostatečně včas, jak se to má doopravdy. Slovem příjemné se může myslet leccos – např. to, že jste mezi lidmi a pěkně upravenými obchody.

To však nic nevypovídá o reálné pracovní ploše, která Vám bude vymezena a která může být naopak znašně nekomfortní pro dlouhodobou práci z důvodu stísněnost. Nechcete-li se dočkat překvapení, ptejte se v takovém případě raději zcela jednoznačně po tom, jaké je výměra prodejní plochy a zda se opravdu nejedná o dva tři metry čtvereční. Zaměstnavatel na pohovoru by měl mít jistě k dispozici např. i fotografie prodejního místa, ze kterých bude už jasně patrné, o co se jedná.

„Další vzdělávání a odborný růst“

Taková nabídka může lákat zejména mladší, ale vedle skutečně praktických věcí, jakými jsou výuka cizích jazyků nebo odborné kurzy, se taky může jednat o nekonečnou šňůru motivačních školení o víkendech nebo jindy ve Vašem volnu, která Vám však do budoucna nedají vůbec nic. Podobně jako v případě benefitů není ani zde všechno zlato, co se třpytí.

Mějte se proto na pozoru a nepodléhejte iluzi o skvělé nabídce, dokud se neujistíte konkrétně, co ve skutečnosti znamená. Pokud je z nabídky volného místa jasné, která firma práci nabízí, zkuste se proto pozeptat mezi známými, zda tam někdo nepracuje. Někdy je praktická zkušenost někoho zevnitř nad všechny rady a rychle tak zjistíte, co je pravda a co ne.

Hledání volných míst na internetu

Hledání volných míst mimo internet

Konkrétní aspekty volných míst

Jak rozumět nejčastějším formulacím z inzerce volných míst

Hledání volných míst pro práci v zahraničí

Není pro mě odpovídající volná pracovní pozice